Olika språk

Håller du på att lära dig svenska? Vill du läsa böcker på andra språk? Eller letar du efter våra finska webbsidor? Här hittar du det mesta som rör språk.

En liten jordglob på ett bord i ett bibliotek.

På våra bibliotek finns information och litteratur på ett stort antal olika språk och dessutom ett gediget material för dig som vill lära dig eller bli bättre på svenska.

Dalabergs bibliotek har en mångspråkig profil och därmed ett särskilt stort bestånd av litteratur på olika språk.

Uddevalla kommun ingår i förvaltningsområdet för finska, vilket innebär att du som invånare har rätt att använda finska i din kontakt med förvaltningsmyndigheter och domstolar.

Bibliotekets information om olika språk för barn och unga hittar du på:

Språk i världen

Nya böcker på arabiska

299262
Bok:The Unconsoled:2019 Bok
Av: Ishiguro, Kazuo
Utgivningsår: 2019
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
299259
Bok:Kullama anastu dawan:2022:al-Ṭabʿah al-ūlá Bok
Av: Halabi, Narjis al-
Utgivningsår: 2022
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg.03
Medietyp: Bok
Upplaga: al-Ṭabʿah al-ūlá
Resurstyp: Fysiskt material
Narjes Al-Halabi fortsätter att utveckla sitt skrivande, ibland lågmält och ibland högljutt. I sin andra bok söker hon sin egen stil och följer en väg, där röster och ord flödar från alla håll, särskilt från internet och sociala medier.
297747
Bok:Lam yusall alayhim ahad:2019 Bok
Av: Khalifah, Khalid
Utgivningsår: 2019
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
297745
Bok:Ma waraa al-shita:2017 Bok
Av: Allende, Isabel
Utgivningsår: 2017
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
299497
Bok:Någon som du (arabiska):2020 Bok
Av: Levy, Marc
Utgivningsår: 2020
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
299498
Bok:Dagarna med dig (arabiska):2020 Bok
Av: Walsh, Rosie
Utgivningsår: 2020
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
296553
Bok:Bal idhhab li-tará!:2022:al-Ṭabʿah al-ūlá Bok
Av: Sulayman al-Madfa, Muhammad
Utgivningsår: 2022
Språk: Arabiska
Hylla: N=sg
Medietyp: Bok
Upplaga: al-Ṭabʿah al-ūlá
Resurstyp: Fysiskt material
Att resa utmanar dig genom att utsätta dig för nya saker som du inte kände till tidigare och det för dig samman med andra människor, som vidgar din horisont och gör dig mera tolerant och ökar din acceptans av olikheter. Att resa är också en fysisk aktivitet som förbättrar din hälsa och du får kontakt med olika kulturer, vidgar din fantasi och ökar din kreativitet.
296555
Bok:Hurub Malik al-hazin:2021:al-Ṭabʿah al-ūlá Bok
Av: Baday, Ali
Utgivningsår: 2021
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Upplaga: al-Ṭabʿah al-ūlá
Resurstyp: Fysiskt material
Romanen handlar om en ung irakisk man vid namnet Malek Alhazeen. Malek har tagit kandidatexamen i filosofi i Bagdad. Nu söker Malek asyl i Nederländerna då han blivit hotad till döden i Irak, men trots hans ärliga historia blir han nekad asyl och är på väg att bli utvisad, då ser Malek till att försvinna. Han får gömma sig och blir hemlös och lider av hunger och psykisk ohälsa som trycker
296557
Bok:al-Bitriq al-halim:2021:al-Ṭabʿah al-ūlá Bok
Av: Hasan, Karim Abbas
Utgivningsår: 2021
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Upplaga: al-Ṭabʿah al-ūlá
Resurstyp: Fysiskt material
295771
Bok:Jaddati allati raqasat tahta al-matar:2022:Arabic edition Bok
Av: Teige, Trude
Utgivningsår: 2022
Språk: Arabiska
Hylla: Hsg
Medietyp: Bok
Upplaga: Arabic edition
Resurstyp: Fysiskt material
Storsäljande, verklighetsbaserad roman om tre generationer kvinnor och en mörk hemlighet. Juni har ärvt sina morföräldrars hus och återvänder till ön där hon växte upp. När hon röjer i huset hittar hon ett brev från 1946 och en bild av sin mormor tillsammans med en tysk soldat. Sökandet efter sanningen om mormoderns förflutna leder Juni till Berlin och en liten stad i det som blev den ryska zonen efter Tysklands kapitulation. Där konfronteras hon med en brutal och okänd historia från andra världskriget. Mormor dansade i regnet handlar om en kvinna som har dolt sitt förflutna och vilka konsekvenser det får för hennes familj. Men framför allt är det en roman om kärlekens läkande kraft.

Nya böcker på engelska

299589
Av: Winslow, Don
299590
Av: Cleeves, Ann
299591
Av: Henry, Emily
299592
Av: Gutierrez, Katie
299033
Av: Hoover, Colleen
299034
Av: Hoover, Colleen
299216
Av: Brown, Pierce
299045
Av: Henry, Emily
298730
Av: Hoover, Colleen
298739
Av: Garmus, Bonnie

Nya böcker på persiska

292255
Bok:Mu'ha-yi jangali:2020:Chāp-i avval Bok
Av: Kishavarz, Nasir
Utgivningsår: 2020
Språk: Nypersiska
Hylla: ufHqca
Medietyp: Bok
Upplaga: Chāp-i avval
Resurstyp: Fysiskt material
270558
Bok:Atash'ha-yi kuchak:2018:Chāp-i avval Bok
Av: Ng, Celeste
Utgivningsår: 2018
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqce
Medietyp: Bok
Upplaga: Chāp-i avval
Resurstyp: Fysiskt material
New York Times Top Ten Bestseller En övertygande, lysande roman om ras, identitet, familj och hemligheter för fans av Chimamanda Ngozi Adichie och Zadie Smith.
293841
Bok:Rabitah:2021:Chāp-i avval Bok
Av: Mushtaqiniya, Halah
Utgivningsår: 2021
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Upplaga: Chāp-i avval
Resurstyp: Fysiskt material
293840
Bok:Anare torsh, ghesei be ravayate yek madar:2021 Bok
Av: Taghizadeh, Nasrin
Utgivningsår: 2021
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
299230
Bok:Ahmad Iskandari:2021 Bok
Av: Eskandari, Ahman
Utgivningsår: 2021
Språk: Nypersiska
Hylla: Lz Eskandari, Ahmad=qca
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
296554
Bok:Guzarishi az yak satl-i zamin'shuyi:2020:Nawbat-i chāp: avval Bok
Av: Ekelöf, Maja
Utgivningsår: 2020
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Upplaga: Nawbat-i chāp: avval
Resurstyp: Fysiskt material
296556
Bok:Aminah:2020:Chāp-i avval Bok
Av: Shams, Ali
Utgivningsår: 2020
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Upplaga: Chāp-i avval
Resurstyp: Fysiskt material
297514
Bok:13 year solitude in another world (Persian edition):2017 Bok
Av: Niyayesh, Marziyeh
Utgivningsår: 2017
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
297459
Bok:The sun look-alikes (Persian edition):2015 Bok
Av: Mirsadeghi, Jamal
Utgivningsår: 2015
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqca
Medietyp: Bok
Resurstyp: Fysiskt material
299263
Bok:In khun nishani az khashm-i khudast:2021:First Dari edition Bok
Av: Wafayee, Mukhtar
Utgivningsår: 2021
Språk: Nypersiska
Hylla: Hqce
Medietyp: Bok
Upplaga: First Dari edition
Resurstyp: Fysiskt material
Det här är originalet på dari av "Detta blod vittnar om guds vrede". This is the Dari original; a Swedish translation is also available. Mukhtar Wafayee är född 1992 i Afghanistan och numera bosatt i Sverige.